Aż 84 proc. młodych kierowców bardzo dobrze ocenia swoje umiejętności za kółkiem. Z kolei, przez bardziej doświadczonych kierowców, uważani są oni za największe zagrożenie na drodze. Kto ma rację?

Ze względu na swoje niewielkie doświadczenie młodzi kierowcy traktowani są jako grupa wyższego ryzyka. Kurs na prawo jazdy jest krótki, przez co nie może przygotować kierowców na większość niebezpiecznych sytuacji, które mogą zdarzyć się na drodze. Trudno też, by odpowiednio przeszkolił w jeździe w różnych warunkach atmosferycznych.

I choć faktem jest, że młodzi mieli najmniej czasu i okazji na wyćwiczenie swoich reakcji i wykształcenie prawidłowych nawyków, czy słusznie uważani są za zagrożenie na drodze?

Syndrom młodego kierowcy

Przyjrzyjmy się statystykom. Według danych Komendy Głównej Policji młodzi są sprawcami największej ilości wypadków w Polsce. W 2015 roku spowodowali aż 20,4 proc. wszystkich wypadków powstałych z winy kierujących. Zginęło w nich 478 osób, a 7 506 zostało rannych. Przyczyny? Najczęściej niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz przecenienie swoich zdolności.

Za tak niekorzystne statystyki odpowiadają głównie mężczyźni, którzy dwukrotnie częściej powodują wypadki. Eksperci mówią wręcz o syndromie młodego kierowcy. Według Marka Konkolewskiego, inspektora Policji i eksperta w zakresie ruchu drogowego, tworzy go niebezpieczna mieszanka braku umiejętności (połączona z ich przecenianiem), skłonności do podejmowania ryzyka, podatności na wpływ rówieśników i chęci popisania się przed nimi.

Dobre opony zimowe to podstawa
Dobre opony zimowe to podstawa

Szybcy i wściekli, niegodni zaufania

Te niepochlebne fakty sprawiają, że rodzicom trudno zaufać swoim pociechom za kierownicą. Według danych Goodyear, co czwarty rodzic nie czuje się bezpiecznie, gdy jego dziecko prowadzi, a ponad połowa z nich uważa, że kurs na prawo jazdy nie przygotowuje w odpowiedni sposób do wyruszenia na szosy.

Brak zaufania rodziców wobec dzieci sięga już tak daleko, że ¾ dorosłych popiera montaż tzw. czarnych skrzynek w samochodach dzieci. To urządzenia, które kontrolowałyby głównie prędkość jazdy, ale także rejestrowałyby podstawowe parametry, co w razie kolizji czy wypadku pozwoliłoby na ustalenie jego przyczyny. Ponad połowa pochwala również pomysł kursów doszkalających, szczególnie gdyby mogły obniżyć składki ubezpieczeniowe.

Swój głos w całym sporze mają również instruktorzy nauki jazdy. Ich zdaniem – zły przykład płynie z góry, w tym przypadku z domu. Złe nawyki u dzieci rodzą się, gdy przez wiele lat obserwują zachowania rodziców za kółkiem. Już czterolatek na tylnym foteliku widzi, jak tato wścieka się na „tego barana jadącego z przodu”.  Według analizy QUT’s Centre for Accident Research & Road Safety, jeśli chodzi o przestrzeganie przez młodych kierowców zasad ruchu drogowego, rodzice mają większy wpływ niż np. policja.

Na pocieszenie dodajmy, że dzieci przejmują również dobre nawyki od kierowców-rodziców. Dorośli mają też duży wpływ na wybór szkoły nauki jazdy dla dzieci, a przed rozpoczęciem kursu zazwyczaj sprawdzają kwalifikacje instruktorów.

Obawy rodziców

Czego rodzice obawiają się najbardziej? Przede wszystkim nadmiernej prędkości (33 proc. rodziców ankietowanych przez Goodyear) i korzystania z telefonu podczas jazdy (24 proc.).

Niepokój tylko wzmagają opinie samych młodych kierowców. Aż 40 proc. z nich przyznaje, że są skłonni do podejmowania ryzyka, 29 proc. ma tendencję do ignorowania rad otrzymanych podczas nauki jazdy Tyle samo w ogóle nie dostrzega wartości z nauki jazdy. Dodatkowo 65 proc. kierowców ma dziś w samochodzie więcej urządzeń elektronicznych niż kiedykolwiek wcześniej. A to rozprasza uwagę.

Jednak młodość, nie zawsze oznacza skłonność do brawury i podejmowania ryzyka. Wielu młodych jeździ bezpiecznie i zasługuje na lepsze traktowanie niż statystyczny młody kierowca. Radzimy jak poradzić sobie z brakiem zaufania rodziców i przekonać ich, że jesteś typowym „młodym kierowcą”.

*Badanie TNS Polska: Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata, uważa, że prowadzi auto zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze.

 

Facebook Comments
Szukaj