C zęsto z pewnością siebie za kółkiem rośnie nasza ignorancja w kwestiach bezpieczeństwa. Okazuje się, że mało który (nawet doświadczony) kierowca zdaje sobie sprawę, jak mocno na jego bezpieczeństwo wpływa… ustawienie fotela w aucie. Oto 5 nieoczywistych rzeczy, o których każdy kierowca musi pamiętać.

Jazda samochodem nie jest tylko mechanicznym powtarzaniem sekwencji. Wymaga od kierowców koncentracji, koordynacji, logicznego myślenia (za siebie i innych), a także przewidywania i szybkiego reagowania. Jednym prowadzenie pojazdu przychodzi naturalnie, innym nauka i poczucie się pewnym za kierownicą zajmuje więcej czasu. Jednak wszyscy kierowcy, bez względu na umiejętności, powinni stale ulepszać umiejętności jazdy.

Prezentujemy 5 porad jak poprawić swoje umiejętności za kierownicą, by móc zapewnić sobie i innym maksimum bezpieczeństwa. Zobacz, o czym warto pamiętać.

1. Szerokie pole widzenia

Siadając za kółko należy obserwować nie tylko to, co się dzieje bezpośrednio przed maską, ale wszystko wokół. Zwierzę, rowerzysta, dziecko biegnące za piłką – na każdej drodze, nawet osiedlowej, może zdarzyć się sytuacja, która wymusi szybką reakcje lub gwałtowne hamowanie.

Zwracaj uwagę również na nawierzchnię – dziury w drodze i kałuże często wymagają nagłego ominięcia i mogą być przyczyną kolizji. Czujne obserwowanie pozwoli nam uniknąć wielu niebezpieczeństw.

2. Ograniczone zaufanie

Stosowanie zasady ograniczonego zaufania, czyli myślenie za innych kierowców i przewidywanie ich manewrów, jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze. Nie można zakładać, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego wiedzą, co robią i potrafią dobrze jeździć. Lepiej spodziewać się najgorszego.

Taki sposób myślenia to pierwszy krok do poprawy swojego bezpieczeństwa na drodze. Wsiadając za kółko pamiętaj, że nie wszyscy kierowcy jeżdżą przepisowo i bezpiecznie. Spoglądaj często w lusterka. Obserwuj, co dzieje się wokół, a gdy to konieczne – ustąp miejsca.

3. Odpowiednia prędkość

Polskie przepisy nakazują jeździć z taką prędkością, aby nie utrudniać jazdy innym uczestnikom ruchu. Tak samo jak zbyt szybka jazda, zbyt mała prędkość również może stwarzać wiele zagrożeń na drodze.

Według danych Policji najwięcej wypadków i kolizji na drodze ma przyczynę w nadmiernej prędkości. Kierowcy powinni dostosowywać prędkość do przepisów, warunków panujących na drodze i własnej kondycji psychofizycznej oraz do swoich umiejętności. Wolniejsza jazda jest konieczna, gdy jesteśmy zmęczeni lub gorzej się czujemy, a także gdy warunki atmosferyczne są niekorzystne.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę dostosowując prędkość jazdy? Stan drogi, rzeźbę terenu, a także stan techniczny auta. Prędkość samochodu powinna być taka, aby możliwe było zatrzymanie pojazdu przed ewentualną przeszkodą, a także umożliwiała panowanie nad pojazdem.

4. Ignorowanie telefonu

Kodeks Drogowy w Polsce pozwala korzystać podczas jazdy z telefonu komórkowego tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego. To sprawia, że kierowcy są zobowiązani są trzymać obie ręce na kierownicy.

Połączenie, SMS, sam dźwięk powiadomienia rozprasza nawet najbardziej uważnych kierowców. A prowadzenie rozmowy, choćby z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego powoduje, że kierowcy przestają dostatecznie koncentrować się na sytuacji na drodze.

Koncentrując się na rozmowie, tracimy z pola widzenia nawet 50 proc. informacji o sytuacji drogowej, a aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za widzenie zmniejsza się o 37 proc. Dostrzegamy tylko to, co wprost przed nami, pomijając to, co się dzieje na peryferiach pola widzenia. To stwarza poważne ryzyko, że nie dostrzeżemy pieszego wchodzącego na jezdnię lub nadjeżdżającego z prawej strony rowerzysty – twierdzi Anna Kwiecień, psycholożka Fundacji Zen Driving.

- Anna Kwiecień

Dlatego wsiadając za kółko najlepiej wyłączyć dźwięk w telefonie i skupić się na prowadzeniu auta. Dla bezpieczeństwa, wszelkie powiadomienia odczytuj podczas postojów, ale nie na światłach ani w korku. Jeśli musisz odebrać telefon, zawsze rób to z odpowiednim zestawem i rozmawiaj tak krótko, jak to możliwe. Najlepiej wytłumacz rozmówcy, ze prowadzisz auto i rozmowa w danym momencie jest niebezpieczna. Zawsze możesz się również zatrzymać w bezpiecznym miejscu i szybko oddzwonić.

5. Kursy doszkalające

Większość reakcji w trudnych sytuacjach drogowych odbywa się na zasadzie instynktownego odruchu, a nie świadomej reakcji. Wtedy często przypadek decyduje o tym czy uda nam się wyprowadzić samochód z poślizgu, czy też nie. Dlatego tak ważne jest stałe doszkalanie się.

Na profesjonalnym autodromie kierowca ma możliwość w bezpiecznych warunkach zapoznać się z różnego rodzaju zagrożeniami, które mogą pojawić się na drodze. Ich poznanie i uświadomienie sobie niebezpieczeństw z nimi związanych pozytywnie wpływa na styl jazdy, który z czasem staje się mniej agresywny. Kolejnym plusem każdego szkolenia na autodromie, jest nauczenie się prawidłowych reakcji w trudnych sytuacjach drogowych – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

– Przykładowo, tylko na autodromie kierowca może w kontrolowanych warunkach doświadczyć, czym jest nadsterowność i podsterowność i jak w ich przypadku należy się zachować. Bardzo ważnym elementem szkolenia są kursy jazdy proaktywnej, podczas której uczymy się przewidywania i reagowanie podczas jazdy miejskiej i szosowej – dodaje.

- Zbigniew Weseli

Taki kurs to skarbnica wiedzy. Szczególnie warto z niego skorzystać, gdy obawiasz się jeździć w trudnych warunkach. A niepewny kierowca, to kiepski kierowca.

Facebook Comments
Szukaj